Tényleg van határvonal két óceán között?
Ha Dél-Amerika legdélebbi csücskén állunk, akkor láthatjuk, hogy hol találkozik a Csendes-óceán és az Atlanti-óceán. A mára elterjedt képek és videók ellenére viszont nincs kivehető határa a két óceánnak, és könnyedén keverednek egymással. Ettől függetlenül a hajósok figyelme nem lankadhat: a világ két legnagyobb víztömege között bajok leselkednek.
A dél-amerikai kontinens déli részét Patagónia néven ismerik, egy gyönyörű vadon, amelynek nyugati és déli partjait számtalan sziget töri fel. Legdélebbi pontja a Horn-fok, egy sziget, amely a dél-chilei Tierra del Fuego szigetcsoport része, számol be az IFLScience.
Ha a Horn-fok partjaitól délre tekintünk, akkor nagyjából itt találkozik a Csendes-óceán és az Atlanti-óceán, bár a tengerek között nincs egyértelmű határvonal.
Mégsincs szemmel látható határa
Egy néhány évvel ezelőtti népszerű bejegyzés egy szó szerinti vonalat mutat az óceánban, amelynek egyik oldalán sötétebb, a másik oldalán világosabb a víz. A képre azt a magyarázatot adták, hogy a vizek azért nem keverednek, mert a Csendes-óceán agyagban gazdagabb, míg az Atlanti-óceán több vasat tartalmaz, hozzátéve, hogy a kettő “nem fér meg egymás mellett”.
Ez azonban blődség. Ha egy ilyen videót látunk, az nagy valószínűséggel egy édesvízi folyót mutat, amely sós vízbe ömlik, mint a fenti képen.
A Horn-foktól délre fekvő vizek azonban hírhedtek. A területet köztudottan nehéz áthajózni a szélsőségesen alacsony nyomású rendszerek miatt, amelyek viharos és kiszámíthatatlan szelet és nagy hullámokat generálnak. A vizek rendkívül hidegek is, ami további kihívást jelent a vitorlázók számára.
A kockázatok ellenére a Csendes- és az Atlanti-óceán közötti folyosó létfontosságú volt a nemzetközi kereskedelem számára. A Horn körüli átjárót először 1616-ban Willem Schouten, a Holland Kelet-indiai Társaság navigátora járta be, és azóta hajók százainak sorsát pecsételte meg.
1830-ban Richard Henry Dana Jr. amerikai politikus híres beszámolót írt arról, hogy az antarktiszi tél közepén megkerülte a Horn-fokot.
“A fedélzetre sietve egy nagy fekete felhőt láttunk, amely délnyugat felől közeledett felénk, és elsötétítette az egész égboltot. ‘Itt jön a Horn-fok!’ – mondta a másodtiszt; és alig volt időnk lehorgonyozni és felhúzni, máris a nyakunkon volt. Néhány pillanat múlva olyan hevesen támadt fel a tenger, ahogyan azt még soha nem láttam… Ezzel egy időben hóesés és jégeső zúdult ránk minden dühével.”
A hajósok szerencséjére a Horn-fok megkerülésére irányuló igénye csökkent, miután 1914 augusztusában megnyílt a Panama-csatorna, és a hajók Közép-Amerikán keresztül át tudtak kelni az Atlanti-óceán és a Csendes-óceán között.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén